Rönesans’ta İtalyan Tiyatrosu

Rönesans'ta İtalyan Tiyatrosu 1
Sevgi Paylaşmaktır :)

İtalya birbirinden bağımsız şehir devletlerin­den oluşuyordu. Birbirleriyle iyi geçinmeye çalı­şan ancak sürekli bir yarış içinde olan bu devlet­ler, güçlerini sanata ve edebiyata verdikleri önemle göstermeye çalışmıştır. Sanatın koruyucusu olmak Rönesans Dönemi’nde en yaygın ve önemli prestij kaynağıydı. Sanatçıları, bilim adamlarını ve yazar­ları desteklemek yöneticilerin kültürünün ve gör­güsünün göstergesi sayılıyordu. Bu anlayış İtalyan ressam, müzisyen, heykeltıraş, mimar ve yazarları­nın nicelik ve nitelik olarak büyük gelişme göster­mesine zemin hazırlamıştır. Dolayısıyla, Rönesans’ta İtalyan Tiyatrosu da büyük gelişim göstermiştir.

Opera

Rönesans'ta İtalyan Tiyatrosu 2

Pavarotti’nin Opera geleneğine sahip İtalya’dan çıkması çok da şaşırtıcı değil.

Rönesans İtalyası’nda gelişen en önemli drama­tik türlerden biri operadır. İlk opera 16. yüzyılın so­nunda yazılmış Dafne operasıdır. Akademi ve saray çevrelerinin eğlencesi olarak başlamış, bu zümrenin sanatı olarak kalmıştır. 1637 yılında Venedik’te ilk opera binasının açılması ile opera ilk kez geniş se­yirci kitlelerine ulaşma olanağı bulmuştur. 1700 yılına gelindiğinde Venedik’te düzenli temsiller veren dört opera binası daha açılır. Böylece ope­ra Venedik’ten, önce tüm İtalya’ya, daha sonra da Avrupa’ya yayılır.

Tiyatro Mimarisi

Tiyatro mimarisinin gelişimi Sebastian Serlio’nun 1545 yılında yayınlanan Architettura adlı eseriyle hızlanmıştır. O dönemde oyunlar sa­rayların büyük odalarında veya ziyafet salonlarında sahnelendiği için, Serlio eserinde bir odanın sahne­ye nasıl dönüştürülebileceğini açıklar.

Rönesans'ta İtalyan Tiyatrosu 3

Teatro Olimpico

Yerleşik bir tiyatro binası olarak günümüze gelebilmiş en eski Rönesans tiyatro binası Teatro Olimpico’dur. 1618 yılında Giovan Battista Aleotti tarafından tasarlanan Teatro Franese ise modern sahnenin ilk örneği olarak kabul edilir. Günümüze gelen ilk çerçeve sahneli tiyatro binasıdır. Oyunlar kapalı mekânlarda sahnelenmeye başlayınca sahne aydınlatması önem kazanmaya başlar. Aydınlatma mum ve yağ lambaları ile sağlanır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir