MULHOLLAND DRİVE İNCELEMESİ

MULHOLLAND DRİVE İNCELEMESİ 1
Sevgi Paylaşmaktır :)

Mulholland Drive tek hayali Hollywood’da ünlü bir oyuncu olmak olan Betty’nin teyzesinin yanına Los Angeles’a gelmesi ve orada Rita ile tanışması noktasında şekillenmeye başlar. Rita kim olduğunu, nereden geldiğini bilmemektedir. Betty, ona kimliğini aramasında yardım edeceğine dair söz verir.

Mulholland Drive’ın teması ise genel olarak Hollywood rüyası için yola çıkan Diane’nin hayal-gerçek çatışmasıdır.

MULHOLLAND DRİVE İNCELEMESİ

MULHOLLAND DRİVE İNCELEMESİ 2

Film jitterbug ile başlıyor. Bu dansın filmin ana karakteri olan Diane’nin hayatının dönüm noktası olduğunu filmin ilerleyen zamanlarında anlıyoruz. Bu serüvende id, ego ve süperegonun çatışması sürekli karşımıza çıkıyor. Diane’nin egosunun id ve süperego arasında sıkışıp kaldığını, bu bilinmezlik sonucu hatalar yaptığını ve bu hataların sonucunda kendine yeni bir dünya arayışında oluşuna şahit oluyoruz. Bu yeni dünya arayışında ona rüyalar ve mavi kutu yardım ediyor.

Rüyalar kısmı filmin ilk bölümünü oluşturuyor ve burada yadsıma ile karşılaşıyoruz. Freudyen yaklaşıma göre yadsıma, gerçekleri görmezden gelerek yeni gerçekler arama anlayışıdır. Bu Freud’un Savunma Mekanizmalarına örnektir. Diane, rüyasında kendini başarılı, istediğini elde edebilen biri olarak görür. Yani gerçek dünyadaki Camilla’ya benzer, onunla özdeşim kurar. Ve en önemlisi bu dünyada Camilla’ya yani hayal dünyasındaki adıyla Rita’ya sahiptir.

MULHOLLAND DRİVE İNCELEMESİ 3

Rita, kimliğini yitirmiş ve Betty ne derse onu yapmaya hazır olan biridir. Rita’nın tek varlığı yüklü miktarda para ve mavi bir anahtardır. Filmin ilerleyen zamanlarında mavi kutunun Betty’nin çantasından çıktığını görüyoruz. Burada Diane için Camilla’nın vazgeçilmez olduğu bence anahtar-kilit ilişkisi ile verilmiş. Tek başlarına ikisinin de bir anlamı yok ancak bir olabildiklerinde anlam kazanıyorlar.

Mulholland Drive filminin ana karakterlerinden bir diğeri olan Adam, ilişkisinde ihanete uğramış, yaptığı işte özgürlüğü elinden alınmış biri olarak tanıtılıyor. Ancak bunların gerçek olmadığını filmin ikinci kısmında görüyoruz. Diane sevdiği kadın tarafından uğradığı ihanetin intikamını Adam’a hayallerinde acı çektirerek alıyor. Diane, Adam’la ilk göz göze geldiğinde etkilense bile yine Camilla’ya koşuyor. Bence burada intikam hırsı ile aşkın ihtirası arasındaki savaşı Diane’nin gözlerinde görüyoruz.

MULHOLLAND DRİVE İNCELEMESİ 4

Mulholland Drive filminde adını bilmediğimiz fakat duvarın arkasında her şeyin sorumlusu olarak gösterilen bir adam var. Ondan ilk bahseden Dan adındaki karakterimiz. İki kere aynı rüyayı ve aynı duvarın arkasında korkunç suratlı adamı gördüğünü anlatıyor. Dan gerçeklerle yüzleşmek için o duvara gidiyor ve o adam yine orada beliriyor. İlk olarak Diane’nin rüyasında gördüğümüz bu korkunç adam bence idi temsil ediyor. Çünkü filmin en sonunda elinde mavi kutu ile duvarın arkasında bu adamı görüyoruz. Yani Diane’nin tüm kaçtığı gerçekler, yanlışları bir kutunun içinde; idin, yani en ilkel halin elinde duruyor. Aslında Diane suçlu değil(?) her şeyin sorumlusu o adam(!).

Filmin ikinci bölümünde Diane’ın gerçek dünyasına bakabiliyoruz. Burada da Diane zaman ve gerçeklik kavramlarını yitirmiş. Değer verdiği tek insan olan Camilla’nın dünyasında yan rol olarak kalmış. Zaman kavramını yitirişine; mavi kutuyu her açtığında zamanın ve olayların değişmesi örnek olarak verilebilir. Mavi kutu bence onun için bir kaçış yolu, zamanı değiştirme aracıydı.

MULHOLLAND DRİVE İNCELEMESİ 5

Tüm korkularını, hatalarını o mavi kutuya hapsetmek istedi. Fakat gerçekler mavi bir anahtarla yüzüne çarpıldı. Mavi anahtarı gördüğünde gerçeklik algısını yitirerek olmayan teyze ve amcasının kendisine zarar vermeye çalıştığını gördü. Psikoz nöbeti geçirdi ve bu yüke dayanamayarak en sonunda intihar etti. Bu görüntünün ardından her şeyin sorumlusu gösterilen adamın siluetini, ardından Londra’yı, en sonunda ise Betty’i ve Betty’nin Ritayı herkesten saklamak için kendine benzettiği halini görüyoruz. Betty burada oldukça mutluyken Rita’nın yüzünde acı var. Bence burada suçlu olan aranmaya çalışılmış:

‘Suç Hollywood rüyası mıydı yoksa idin kurbanı olan Diane’nin mi?’

Filmin sonunda tiyatroda ‘’El Silencio’’ repliğini söyleyen kadını görüyoruz. Burada sessizlikten
kasıt her şeyin illüzyon, ölümün ise gerçek bir sessizlik olduğudur.

MULHOLLAND DRİVE

MULHOLLAND DRİVE FİLMİNDE ETİK İHLAL VAR MI?

-Diane’ın Camilla’nın fotoğrafını izinsiz kullanması,

-Adam’ın uğradığı haksızlık karşısında Castigliani Kardeşlerin limuzininin camını golf sopasıyla indirmesi,

-Adam’ın karısı tarafından uğradığı ihanet ve bu ihanet sonucunda karısının takılarına zarar vermesi,

-Camilla’nın patronu ile birlikte olması,

etik ihlallere örnek verilebilir.

MULHOLLAND DRİVE KÜNYESİ

Yönetmen ve Senarist: David Lynch
Görüntü Yönetmeni: Peter Daming
Müzik: Angelo Badalamenti

Yapım: Alain Sarde – ABD, Fransa
Yapım Yılı: 2001
Süre: 147 dakika

Filmin Karakterleri:
❖ Naomi Watts: Diane Selwyn, Betty Elms
❖ Laura Harring: Rita
❖ Justin Theroux: Adam Kesher
❖ Patrick Fischler: Dan

Konusu: Tek hayali Hollywood’da ünlü bir oyuncu olmak olan Betty, teyzesinin yanına Los Angeles’a gelir. Burada Rita ile tanışır. Rita kim olduğunu, nereden geldiğini bilmemektedir. Betty, ona kimliğini aramasında yardım edeceğine dair söz verir.

Teması: Hollywood rüyası için yola çıkan Diane’nin hayal-gerçek çatışması.

Aldığı Ödüller:

❖ En İyi Yönetmen Ödülü olarak, David Lynch; Cannes Film Festivali(2001), Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği(2001) ve Toronto Film Eleştirmenleri Birliği(2001)’nden ödül almıştır.
❖ En İyi Kurgu Ödülü olarak; BAFTA(2002) almıştır.
❖ En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü; ALMA(2002)’dan Laura Harring ve ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği(2002)’nden Naomi Watts almıştır.
❖ En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülünü Peter Deming, Bağımsız Ruh(2002)’tan almıştır.

 

KAYNAKÇA
❖ Akser, M.(2012). Memory, Identity and Desire: A Psychoanalytic Readinf of David  Lynch’s Mulholland Drive, ISSN 2158-8724
❖ Görseller Mulholland Drive Official Trailer’ından alınmıştır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir