MINDFULNESS NEDİR?

MINDFULNESS NEDİR? 1
Sevgi Paylaşmaktır :)

Günlük yaşantımızda zihnimiz uçuşma halindedir. Genellikle bir anın içindeyken bir sonraki anımızı planlarız. Sabah kahvaltısını yaparken evden çıkarken yanımıza alacaklarımızı düşünürüz, evden çıkmış işimize gidiyorken yani henüz yoldayken iş yerine gidince yapacaklarımızı düşünürüz. Bazense geçmişi, dünü, bir saat önceyi düşünürüz. Yolda olma halinin farkında olmayız. Peki yolda neler var? O yolda nasıl ilerliyorum? Belki ağaçları geçiyorum, evleri, insanları, arabaları? Bunların farkına varmak mümkün müdür?

Son zamanlarda birçok yerde okuduğunuz, duyduğunuz bir kelime ‘Mindfulness’ belki merak ettiniz, araştırdınız, denediniz. Yazımda sizlerle;

  1. Mindfulness Nedir? Ne Değildir?
  2. Mindfulness’ın 2 Boyutu Nedir?
  3. Mindfulness Bize Neyi Öğretir?

sorularının yanıtları paylaşacağım.

MINDFULNESS NEDİR?

 

MINDFULNESS NEDİR? 2

‘Şimdi ve Burada’

Şimdi ve burada bütün varlığımızla bedenimizde ve zihnimizde, içimizde ve dışımızda olanların farkına varma ve tüm bunları yargılamadan, olan ne ise onlarla kalabilme halidir. En kısa ifadesi ile  ‘bilinçli farkındalık’tır. Bedeni ve zihni tam şu anda buluşturmaktır. Yaşanan ne varsa, hangi duygu varsa onunla temas halinde kalabilmektir.

Şu an bu yazıyı okurken, okuduğunuzu fark etmek, bedeninizi fark etmek… Mesela bedeniniz şu anda nasıl? Gergin mi, rahat mı? Bedeniniz ile temas eden yüzeyin farkına varmak, nasıl bir yüzeye temas halinde bedeniniz? Nefesiniz nasıl? Bir süre nefesinize dikkati vermek sadece…

MINDFULNESS NEDİR? 3Bunu yaparken andan koptuğumuz zamanlarda, zihnimiz başka yere gittiğinde onu fark etmek ve ‘nazikçe’ dikkatimizi geri çağırmak.

MINDFULNESS’IN 2 BOYUTU

  1. Şu anın içinde olmak, bizde, beden ve zihinde olanları, çevreyi fark etmek.
  2. Fark ettiğimiz her ne ise onunla kaldığımızdaki tutumumuz.

Mindfulnessta şimdi ve buradaki ana dikkatimizi vermenin öneminin yanı sıra, fark ettiğimiz duygu, duyum ve düşünleri değiştirmeye çalışmadan kalabilme tutumunuzun da önemi de çok büyük. Mindful olmak hayatımızdaki zor zamanları azaltmayabilir fakat yaşadığımız zor anlarla olan ilişkimizi düzenleyebilir. Duygularla olan ilişkimizi iyileştirebilir.

MINDFULNESS NE DEĞİLDİR?

MINDFULNESS NEDİR? 4

-Zihnimizi boşaltmak bir şey düşünmemek değildir.

-Sorumluluklardan kaçmak, problemleri görmezden gelmek değildir.

-Herkesi sevmek, kucaklamak değildir.

-Olumlamak değildir.

-Meditasyon ile destekli egzersizleri vardır fakat yalnızca meditasyon değildir.

Mindfulness kabul etmenin vazgeçmek olmadığını öğretir. Zorlayıcı duyguları yok etmeye çalışmaktan ziyade onu anlamayı öğretir. Gelip geçiciliği ve değişimi anlamayı öğretir.

Eğer sizde merak uyandırdıysa bu alanda yazılmış kıymetli kitapları okumanızı tavsiye ederim.

  • Bilinçli Farkındalık For Dummies – Shamash Alidina
  • Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) – Zümra Atalay

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir