Esrar Bağımlılığı

Esrar Bağımlılığı 1
Sevgi Paylaşmaktır :)

Günümüzde en çok kullanılan yasa dışı madde esrardır. Bitkinin içerisinde yer alan THC (tetrokannabiol) ve türevleri kannabis, hem tıpta hem de esrar bağımlılığı ile ilgili olan konularda araştırılan maddelerdir.

HİNT KENEVİRİ (KANNABİS)Esrar Bağımlılığı 2

Kannabis bitkisinin tüm türevleri THC içermektedir. Kuzey Amerika’da ise en iyi bilineni marijuanadır. Marijuana genellikle sigara, puro, pipo şeklinde kullanılır. Bazen de kek ve çöreklere konulabilir.

Yurt dışında çeşitli yerlerde esrarın yasal olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Yasal olmasının sebebi ise daha kontrollü kullanımı sağlamak ve bu doğrultuda gelişebilecek başka madde kullanımlarını da kontrol altına alabilmektir.

Peki neden insanlar bu maddeyi kullanmaya yönelir ve daha da kötüsü ‘esrar bağımlılığı’ geliştirirler?

Sosyal çevre içerisinde kabul görmek isteyen, sosyal destek sistemleri zayıflamış, aile-iş-arkadaş ilişkilerinde sıkıntı yaşayan kişiler madde kullanımına daha yatkındır. Özellikler daha stresli ve dürtüsel kişilik özelliklerine sahip bireylerin esrar bağımlılığı geliştirme  olasılığı daha da artmaktadır. Bu özellikler kişinin yargı sistemlerinin ne düzeyde bozulabileceğini ortaya koyar.

Genel anlamda diğer uyuşturucu maddelere göre daha ‘masum’ gözüken esrarı en riskli kılan şeylerden biri de diğer bağımlılıklara yönelme olasılığını fazlasıyla arttırmasıdır. Yani esrar bağımlılığı olan bir birey maddeye ulaşmak için bulunacağı ortamlarda diğer uyuşturuculara da kolaylıkla erişebilir.

Elbette ne kadar masum gözükse de esrar ve türevleri uyuşturucu maddelerdir. Özellikle kronik kullanımda ortaya çıkartacağı zararlar tahmin edilenden çok daha fazla olacaktır. Nedir bu büyük zararlar diyorsanız buyurun yazının devamını okumaya…

ESRAR BAĞIMLILIĞI ZARARLARI

 • Esrarın en büyük zararlara sebep olduğu noktalardan biri bellektir. Daha çok kısa süreli bellek üzerinde etkilidir. Fakat kronik kullanımda korsakoff sendromuna (hafızanın kalıcı olarak kaybı) sebep olabilir.
 • Esrarın bir diğer etkisi ise dikkat üzerinedir. Kişilerin belli bir konu üzerine odaklanma becerisini bozarlar. Yaratıcılık ve performans üzerine olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bunun sebebi de elbette ki uzun dönemde düşünce sisteminde kalıcı hasarlar oluşturmasıdır.
 • Etki olarak bazı alanlarda hafif uyarıcı bazı alanlarda hafif sakinleştiricidir. Ama genelde sakinleştirir ve uyuşturur. Dolayısıyla bu durumda araç kullanımı kaynaklı kişi hem kendisine hem de çevresine karşı ciddi zararlar verebilir.
 • Şiddet ve saldırganlığa eğilim oluşur.
 • Esrar bağımlılığı; anksiyete bozukluğu, psikoz, paranoya, şizofreniye yatkınlığı beraberinde getirir.
 • Entelektüel bozulma gerçekleşir. (örneğin demans)
 • Amotivasyonel sendrom (sosyal hayatta ciddi gerileme) olasılığı artar.
 • Bağışıklık sistemini çökertir.
 • Solunum sisteminde problemler yaratır. Astım tablolarında kötüye gidiş görülebilir. Akciğer enfeksiyonuna yatkınlık oluşabilir.
 • Kanserojen etkileri oldukça fazladır.
 • Başka maddelere bağımlılık geliştirme ihtimalini arttırır.

YOKSUNLUK

Esrar bağımlılığı yoksunluğunda diğer maddelere göre daha hafif bir tablo karşımıza çıkar. İrritabilite (kolay sinirlenme), insomnia (uyuyamama), iştahta azalma, tremor (titreme) belirtileri görülebilir.

Esrar Bağımlılığı 3KANNABİS ZEHİRLENMESİ

Diğer bağımlılık yapıcı maddelerle kıyaslandığında daha geniş doz aralığında sahiptir.

Aşırı dozda (overdose); rahatlama, susama, zaman-mekan algısının bozulması, ağız kuruluğu, bellek bozulması, gülme krizleri gerçekleşebilir.

Ağır durumlarda taşikardi, tansiyon problemleri yaşanabilir. Nadiren de öldürücüdür.

Esrar Bağımlılığı Tedavisi

Bağımlılığın tedavisinde ilk amaç motivasyonu arttırmaktır. Kişinin esrarı kullanmasıyla kullanmaması arasındaki farkları analiz edip aktarmak en önemli adımlardandır.

Süreç içerisinde kişilik, psikolojik faktörler, çevre gibi risk faktörlerinin analizi iyi yapılmalıdır. Çünkü bu özellikler çıkartılacak yol haritasında yol gösterici olacaktır.

 

 

One Response
 1. Ekim 9, 2018

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir